Galerie 2011/2012

Zakończenie roku przedszkolnego – 28.06.2012r.
Dziesięcioro przedszkolaków pożegnało swoje ukochane przedszkole. Było bardzo uroczyście. Na ich cześć dzieci przedstawiły piękny program artystyczny, w którym wystąpili również żegnani. Pożegnanie nastąpiło w obecności wszystkich nauczycieli i pracowników przedszkola. W programie artystycznym wzięli również udział niemal wszyscy rodzice dzieci z grupy I i II. Odchodzący bardzo przeżywały ten dzień, deklarując jednocześnie, że będą swoje przedszkole odwiedzać.
Przedszkole pożegnali: Baran Julia, Baran Zuzanna, Kocemba Tomasz, Kogut Karol, Kościółek Kacper, Mordarski Kacper, Mróz Karol, Przyłucki Patryk Siedlarz Kinga, Teper Julia. Od pierwszego września czeka ich kolejny etap edukacji.
Życzymy im samych sukcesów.

Święto Rodziny – 06.06.2012r.
Święto Rodziny to okazja by wspólnie celebrować taką uroczystość. Przedszkolaki i tym razem przygotowały wspaniałe przedstawienie., w którym podziękowały rodzicom za trud wychowania i bezinteresowną miłość. Zachwytom i oklaskom nie było końca. Uśmiech rodziców to dla naszych małych aktorów najcenniejsza zapłata za wysiłek włożony w przygotowanie do tego święta. Poczęstunek po występie ostudził emocje i wprawił zarówno dzieci jak i rodziców w jeszcze lepszy nastrój.

Dzień dziecka– 01.06.2012r.Witamy Wiosnę – 21.03.2012r.
Dnia 21 marca przedszkolaki witały wiosnę, która w tym dniu miała się pojawić. W naszym przedszkolu wiosnę poczuł niedźwiadek, który został w porę obudzony przez wiosenne wróżki. Razem z dziećmi z grupy młodszej i starszej, szukali Pani Wiosny po całym budynku.
Na całe szczęście udało się odnaleźć wiosnę i wtedy odbyły się różne gry i zabawy z jej udziałem. Z pewnością nie tylko przedszkolaki ucieszyły się z przyjścia wiosny.

12.03.2012r. – Produkty zbożowe
„Produkty zbożowe” to temat kolejnych zajęć dodatkowych, które odbyły się w naszym przedszkolu. Podczas tego spotkania przedszkolaki poznały produkty, które otrzymujemy
z różnych zbóż uprawianych na polach. Wspólnie staraliśmy się nazwać pokazane na ilustracjach rośliny, a później dotknąć, powąchać, a nawet spróbować wybranych. Dzieci zapoznały się również z informacjami jak to z ziarna pszenicy, czy żyta powstaje chleb i inne produkty.
Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci, które chętnie odkrywają
i badają nieznane dotąd zjawiska. Dodatkową ciekawostką i odkryciem było dla nich to jak wiele produktów, które, na co dzień spożywają to produkty zbożowe.

6.03.2012r – Sałatki owocowe
W ramach promowania zdrowego żywności w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia, na których każdy przedszkolak mógł własnoręcznie wykonać sałatkę owocową. Na początku odbyła się krótka pogadanka na temat owoców i ich walorów oraz zastosowania. Później każde dziecko otrzymało plastikowy nożyk, którym kroiło składniki do sałatki. Nie trzeba opisywać ile radości i satysfakcji dało dzieciom to zadanie. Na końcu oczywiście odbyło się uroczyste konsumowanie i wspólnie wykonanej sałatki owocowej.

01.03.2012r. – Herbatki ziołowe – smaczne i zdrowe.
Herbatki ziołowe są doskonałym lekiem na rozmaite dolegliwości. Zawierają witaminy, sole mineralne, dlatego warto je pić profilaktycznie, zwłaszcza w sezonie jesienno – zimowym. Wspomagają odporność i wzbogacają codzienną dietę. Przedszkolaki z gr. I i II mogły uczestniczyć w zajęciach pod hasłem: „Herbatki ziołowe – smaczne i zdrowe.” Miały okazję nie tylko doświadczyć walorów smakowych wybranych herbatek – m. in. z lipy, melisy, kopru, rumianku, ale także poznały wygląd roślin, porównywały ich liście, kwiaty.
Uczestnicząc w tych zajęciach dzieci rozwijały swoją wyobraźnię, nabywały nowych doświadczeń w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.

1.03.2012r. – Poznajemy zawody – praca kucharki
Jeden z tematów dodatkowych zajęć w Punkcie Przedszkolnym brzmiał: „Poznajemy zawody”. Tym razem był to zawód kucharki, która postanowiła nauczyć dzieci robienia prostego i pysznego torcika. Każdy przedszkolak mógł poznać tajniki robienia ciasta. Najpierw dowiedziały się, jakie składniki będą potrzebne, a później ucierały masy, smarowały nim biszkopta. Jednak najbardziej oczekiwanym momentem było próbowanie jak gotowe ciasto smakuje.

Bal karnawałowy – 09.02.2012r.
9 lutego nasze przedszkole ogarnęła gorączka. Na szczęście nie ta zwiastująca chorobę tylko ta karnawałowa. Dzieci stanęły na wysokości zadania i stroje, w których się pokazały przygotowane były z największą dbałością.
Chętnie brały udział w konkursach i zabawach przygotowanych przez Panie nauczycielki, a szalonym tańcom nie było końca.

25.01.2012r. – Jasełka w przedszkolu
Po raz pierwszy – dzieci z grupy starszaków Przedszkola w Kamionce Wielkiej wystawiły Jasełka. Na przedstawienie przedszkolaki zaprosiły swoich rodziców, babcie, dziadków
i gości. Serdecznie i ciepło powitał wszystkich przybyłych na spotkanie dyrektor przedszkola Stanisław Kaim.
Goście zwrócili uwagę na piękną, nastrojową scenografię wprowadzającą w jakże dobrze nam znaną opowieść wigilijna związaną z narodzeniem Jezusa. Klimat tamtej nocy podkreślały niecodzienne stroje przedszkolaków, które w większości wykonali rodzice. Widać było wielkie zaangażowanie młodych aktorów. Bez większej tremy pięknie recytowali wyuczone teksty i śpiewali kolędy. Było to dla wszystkich naprawdę wzruszające przedstawienie.
Wspaniali młodzi aktorzy zostali nagrodzeni za swój występ gromkimi brawami. Rodzice byli dumni ze swoich pociech. Dzieci zostały poczęstowane słodyczami, owocami, soczkami. Wszystkim zgromadzonym udzieliła się wspaniała atmosfera.
Jasełka przygotowały panie nauczycielki: mgr Anna Jasiurkowska, mgr Agnieszka Kiełbasa, mgr Beata Mirek
Wśród zaproszonych gości byli: proboszcz parafii Kamionki Wielkiej ks. Stanisław Ruchała, oraz prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota Jan Rosiek.

20.01.2012r. – Dzień Babci i Dziadka
W dniu 20.01.2012r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci
i Dziadka. Na ten wyjątkowy dzień przedszkolaki przygotowały przedstawienie
pt.: „Jak to z babcią i dziadkiem było”. Z zaangażowaniem i w sposób humorystyczny wcielili się w rolę babci i dziadka. Zachwyceni goście mogli podziwiać swoje wnuczęta. Przedszkolakom swoim babciom i dziadkom wraz z życzeniami wręczyły piękne upominki.

Kochana Babciu! Kochany Dziadku!

Stu lat w miłości i zdrowiu Zdrowia życzę dziś Tobie,
Niech towarzyszy ci szczęście. Okazja taka nie, co dzień się zdarza,
Twój bagaż życiowy – mądrość – aby wyrazić słowami
Przykładem dla innych będzie… co serce w ciszy co dzień powtarza…Wigilia w przedszkolu – 22.12.2011r.
Za chwilę rozpocznie się uroczysta Wigilia, po raz pierwszy w Przedszkolu w Kamionce Wielkiej. Trwają ostatnie przygotowania. Dzieci siedzą już za stołami.
Kierownik przedszkola Stanisław Kaim, jako głowa „rodziny” niebawem rozpocznie Wigilię, przekaże życzenia i wszyscy połamią się opłatkiem.
Był to dzień długo oczekiwany przez dzieci z przedszkola w Kamionce Wielkiej. Wcześniej maluchy uczyły się tekstów i śpiewu kolęd, od swoich pań dowiadywały się coraz więcej
o świętach Bożego Narodzenia a w toku zajęć przygotowywały elementy dekoracyjne na choinkę. Również odbył się konkurs na najpiękniejsze stroiki świąteczne, które dzieci przygotowywały pod nadzorem swoich rodziców.
Dzieci wyczuwają już atmosferę świąteczną i z utęsknieniem czekają tez na kolejne prezenty.

Konkurs stroików świątecznych – 22.12.2011r.
W naszym przedszkolu zorganizowano konkurs „Zróbmy to razem – świąteczne ozdoby”.
Zadaniem było własnoręcznie wykonanie stroika świątecznego. Zwycięzcą została Aleksandra Zaczyk, drugie miejsce zdobył Daniel Dziedzic a kolejne Oliwia Musz. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i wykonanie pięknych stroików świątecznych.

Wycieczka do Muzeum – Miasteczko Galicyjskie – 21.12.2011r.
21 grudnia 2011r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Miasteczka Galicyjskiego-Filia Sądeckiego Parku Etnograficznego
Podczas zwiedzania odtworzonych zabudowań małomiasteczkowych z przełomu XIX i XX wieku przedszkolaki zobaczyły:
• Remizę strażacką;
• Ratusz ze Starego Sącza;
• Dwór z Łososiny Dolnej;
• Domy mieszczańskie;
• Obiekty małej architektury – stylowo wyposażone pracownie: m.in. zegarmistrzowska, garncarska, fotograficzna, krawiecka
• Galerię prac twórców nieprofesjonalnych;
• Kawiarnię;
• Pocztę;
• Aptekę retro;
• Karczmę galicyjską.
Dzieci z wielką uwagą i zainteresowaniem zwiedzały obiekty.
Zapraszamy do galerii zdjęć.

Ubieramy choinkę – 20.12.2011r.
Właśnie nadszedł dzień ubierania choinki w przedszkolu, bo:

Gdy w przedszkolu wyrośnie choinka,
Łańcuszkami, bombkami zaświeci.
To znaczy, że już Święta,
Że już blisko kolęda,
Że Mikołaj przyjedzie do dzieci.
Hej kolęda, kolęda.

Dzieci czekały na ten moment od dawna.
Każda grupa wykonywała ozdoby, które potem zawisły na choince.
Dzięki naszym wspaniałym ozdobom nasze choinki wyglądały prześlicznie.

Robimy ozdoby na choinkę – 15.12.2011r.
Robienie dekoracji świątecznych to idealny czas, by wprowadzić dzieci w świąteczny nastrój.
W tym roku postawiliśmy na tradycyjne wypieki. Pierniczki wycinane z różnych foremek idealnie będą się komponować z choinkowymi gałązkami. Dzieci chętnie brały udział w formowaniu i wałkowaniu ciasta. Inni z precyzja i uwagą wycinali smakowite ozdoby. Po upieczeniu z pomocą nauczycielek przewlekały nitki, by móc zawieszać pierniki na choince.

Wizyta Św. Mikołaja w przedszkolu – 06.12.2011r.
6 grudnia nasze przedszkole odwiedził wyczekiwany przez dzieci Święty Mikołaj. Wielki worek wypełniony prezentami wprawił wszystkich w zachwyt i oczekiwanie na swój upragniony prezent. Dzieci również przygotowały dla Szanownego Gościa niespodziankę. Piosenka i wiersze, które przedstawiły Mikołajowi wprowadziły go w zachwyt. Święty obiecał, że odwiedzi nas i w przyszłym roku – pod warunkiem, że będziemy grzeczni.

Obchody Światowego Dnia Misia Pluszowego – 25.11.2011r.
25 listopada 2011r. odbyły się w naszym przedszkolu Obchody Światowego Dnia Misia Pluszowego.
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek…
Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
To historia, a jak jest dzisiaj?
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci
i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem – powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
Powstało bardzo dużo wierszy i wierszyków o Pluszowym Misiu a my przytoczymy kilka
z nich:

Do naszego przedszkola dziś
Przyszedł odwiedzić nas miś.
Cały brązowy, puchaty
Na uszach miał małe łaty
Przyniósł ze sobą miodzik
Żeby nam życie osłodzić.
Miodzik przyniósł dla przedszkolaczków
Żeby nie było płaczków

Mój miś jest pluszowy
biorę go, co dzień do pracy.
Gdy siedzi na moim biureczku
wszystko jest w porządeczku.
Mój mąż na to sie nie zgadza,
bo mówi, że jestem za stara.
Lecz nie zdaje sobie sprawy,
że miś jest zaczarowany.
I jak ze mną do pracy chodzi
to wszystko mi wychodzi.

Andrzejki – 24.11.2011r.
24 listopada w naszym przedszkolu odbyły się wróżby andrzejkowe połączone z tańcami.
Głównym celem było poznanie tradycji związanych z wieczorem andrzejkowym poprzez uczestnictwo w zabawach i wróżbach, stwarzanie miłego nastroju oraz zachęcanie do wyrażania uczuć i przeżywania radości wspólnej zabawy.
W zajęciach uczestniczyły obydwie grupy, dzięki czemu dzieci wdrażają się do współpracy
w grupie.

Wycieczka do kina – 17.11.2011r.
17 listopada nasze dzieci wybrały się do MOK „SOKÓŁ” w Nowym Sączu. Zostały tam zaproszone w ramach powstania serii filmów animowanych produkcji polskiej. Dzieci obejrzały cztery bajki oraz film animowany krótkometrażowy o życiu zwierząt przygotowujących się na nadejście zimy. Mali kino maniacy byli zachwyceni wystrojem kina i obiecali, że będą je odwiedzać często.

Bajkoland – 21.10.2011r.
W październiku zorganizowaliśmy naszym dzieciom wyjazd do Bajkolandu. Miejsce, w którym roi się od zabawek, tuneli, basenów z kulkami jest rajem dla maluchów. Szaleństwo zabawy wydawało się nie zmniejszać, a wręcz rosnąć.
Warto jednak pamiętać o tym, że zabawa to nie tylko relaks ale i edukacja. Dzięki niej dzieci kształtują swoje umiejętności oraz integrują się z grupą.
Wykończone ale szczęśliwe z radością wspominały ten wyjazd w drodze powrotnej do przedszkola.

Warzywa źródłem witamin – 20.10.2011r.
Zajęcia o warzywach były dla dzieci bardzo atrakcyjne, bowiem w świat warzyw wprowadzali je zajączek wraz z krasnalem. W pierwszej kolejności dzieci obejrzały przedstawienie w wykonaniu zajączka i krasnala, z którego mogły dowiedzieć się „Co z ogrodu, a co z sadu?”. Potem główni bohaterowie zadawali dzieciom zagadki warzywne. Do ich rozwiązania konieczne było użycie różnych zmysłów: dotyku, smaku, węchu. Były także zagadki słowne, z którymi dzieci poradziły sobie znakomicie. Po tej części zajęć, zajączek i krasnal zaprosili dzieci do wspólnej zabawy przy piosence „Smaczne warzywa”.

14.10.2011 – Pasowanie na Przedszkolaka połączone z uroczystym otwarciem punktu przedszkolnego
W dzień obchodów Dnia Edukacji Narodowej, popularnie zwanym Dniem Nauczyciela odbyło się uroczyste otwarcie Punktu Przedszkolnego w Kamionce Wielkiej prowadzonego przez Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota w partnerstwie z Gminą Kamionka Wielka.

Kierownik przedszkola bardzo serdecznie witał wszystkich przybyłych. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: Kazimierz Siedlarz – wójt gminy Kamionka Wielka, przewodniczący Rady Gminy – Zenon Kruczek, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych – Bogumiła Kmak, ks. proboszcz Stanisław Ruchała, prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota – Jan Rosiek, dyr. Zespołu Szkól Podstawowo-Gimnazjalnej Maria Ruśniak, pracownicy pedagogiczni i gospodarczo-administracyjni przedszkola oraz rodzice przedszkolaków. Po przywitaniu gości i krótkim wystąpieniu – kierownik placówki przedszkolnej oddał głos głównym bohaterom, czyli dzieciom. Obecność rodziców i wielu gości nie spowodowała tremy u najmłodszych. Z wielką radością i z uśmiechem na twarzy wykonali oni piękny program artystyczny przygotowany przez ich panie.
21 dziewczynek i 29 chłopców w wieku 3, 4 i 5 lat zostało pasowanych na przedszkolaków. Zanim jednak do pasowania doszło, zgodnie z tradycją każdy przedszkolak musiał wypić sok z cytryny. Jak się okazało, nie było to łatwe, ale wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Po spełnieniu tego warunku kierownik przedszkola Stanisław Kaim każde dziecko pasował ogromnym ołówkiem i wręczał pasowanemu dyplom. Można było zauważyć, że dzieci bardzo przeżywają ten ceremoniał, ale radziły sobie znakomicie. Obecni na sali rodzice byli szczęśliwi i dumni ze swoich pociech.

Wesołe owoce – 28.09.2011r.
Celem głównym zajęć było rozróżnianie i nazywanie owoców, jak i sposoby ich spożywania w postaci surowej. W trakcie luźniej pogadanki, każdy z przedszkolaków mógł dotknąć, powąchać oraz spróbować prezentowanych owoców. Oprócz zmysłów: dotyku, węchu i smaku zajęcia pobudzały również wyobraźnię dzieci (odgadywania owoców z zakrytymi oczami). Największą jednak frajdę sprawiło dzieciom robienie owocowych szaszłyków. Przedszkolaki mogły samodzielnie stworzyć potrawę, którą później ze smakiem skonsumowały. W zajęciach tych uczestniczyły obydwie grupy. Pozwala to na jeszcze ściślejszą integrację, oraz tworzenie sytuacji, w których dzieci czują się częścią małej społeczności przedszkolnej.
Ale co tu się dużo rozpisywać najlepiej ten dzień ukazują zdjęcia – zapraszamy więc do obejrzenia galerii.

Powitanie Jesieni – 23.09.2011r.
23 września nasze przedszkole odwiedziła Pani Jesień. Przyniosła ze sobą dary w postaci jabłek, kasztanów, śliwek, gruszek i żołędzi. Dzieci w zainteresowaniem słuchały opowiadań i chętnie zadawały pytania dotyczące jesiennych zwiastunów.
Później przyszedł czas na zabawę – tance i konkursy zachęcały wszystkie dzieci do zabawy.