Galerie 2013/2014

Z życia przedszkola cz.2


Zakończenie roku przedszkolnego – 26.06.2014r.

Święto Rodziny – 05.06.2014r.
5 czerwca w naszym przedszkolu świętowaliśmy Święto Rodziny – Dzień Mamy i Taty. To wspaniały czas, by dzieci wraz z nauczycielami mogły wyrazić szacunek i złożyć podziękowanie za pracę włożoną w trud wychowania.
Przedstawienie przygotowane na tę okazję odnosiło się do marzeń dzieci o odciążenie rodziców z codziennych obowiązków, by Ci mogli odpocząć i zregenerować siły.
Po części artystycznej zaprosiliśmy rodziców na wspólny poczęstunek, a dzieci mogły w tym czasie oprowadzić ich po swojej sali i opowiedzieć o ulubionych kącikach.

Dzień Dziecka – 29.05.2014r.
Dzień Dziecka to szczególny dzień w roku, kiedy my – rodzice i nauczyciele mamy okazję ku temu by w szczególny sposób uszczęśliwić nasze pociechy. W tym roku wybraliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego U GAZDY znajdującego się nieopodal naszego przedszkola.
Dzieci mogły jeździć na konikach, bawić się na drewnianych huśtawkach i łowić batoniki w basenie.
Po szaleństwach zabawy dzieci zaproszone zostały na poczęstunek – kiełbaski z ogniska i przepyszne lody.
Wrażenia były niezapomniane i na długo zostaną w pamięci.

Zajęcia ZDROWY PRZEDSZKOLAK – 14.05.2014r.
14 maja nasze przedszkole odwiedziły studentki z Instytutu Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Nowego Sącza. Ich obecność spowodowana była realizacją programu „Zdrowy przedszkolak”, który, jak sama nazwa wskazuje, przedstawiany jest w placówkach przedszkolnych.
Studentki opowiedziały dzieciom, o tym, co znaczy zdrowa żywność i wspólnie z nimi ułożyły piramidę żywienia.
Następnie dzieci obejrzały krótki film o prawidłowym szczotkowaniu zębów i dlaczego należy dbać o higienę zębów.
Na koniec wszyscy wzięli udział w zabawach ruchowych i zbiorowej pracy plastycznej.

Dzień Marchewki – 28.03.2014r.
28 marca obchodziliśmy Dzień Marchewki – obowiązkowe były stroje w jej kolorach oraz przyniesienie po jednej marchewce z której później robiliśmy sok. Dzieci chętnie wysłuchały wszelkich informacji jakie miała im do przekazania Pani Marchewka. Później przedszkolaki brały udział w konkursach i zabawach przygotowanych przez naszego gościa.
Na zakończenie wszyscy nauczyli się marchewkowej rymowanki, która mówiła o zaletach spożywania tego warzywa.

Powitanie Wiosny – 21.03.2014r.
21 marca w naszym przedszkolu witaliśmy wiosnę. Pani Wiosna, która w ten dzień była naszym gościem opowiadała dzieciom jak rozpoznać, że na dworze już zaczęła swoje panowanie. Dzieci, które z uwagą słuchały jej opowieści mogły wziąć udział w konkursie, gdzie do wygrania były słodkie nagrody.
Panie nauczycielki zorganizowały tym razem „wiosenne studio tatuażu”, które cieszyło się ogromnym powodzeniem.

Bal karnawałowy – 26.02.2014r.
W dniu 26.02.2014r. w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Rewia mody jaka zapanowała na sali „balowej” mogłaby zawstydzić niejeden dom mody. Stroje wyszukane, dopracowane i kolorowe – bo w większości uszyte przez najlepsze projektantki – a więc mamy i babcie naszych małych balowiczów.
Zabawa rozpoczęła się prezentacją strojów. Księżniczki, wróżki, piraci, super bohaterowie, koty, tygrysy, rycerze a nawet policjanci – to tylko nieliczne postacie, które opanowały karnawałowy wybieg. Po pokazie nastąpił czas przeznaczony na konkursy,w których można było zdobyć złoty medal. Spośród wielu konkursów był m. in. taniec na gazecie, który okazał się wzbudzać największe emocje. Doping par konkursowych hartował do walki na najwyższym poziomie. Laureaci zdobyli medal i podziw w oczach kolegów oraz koleżanek.
Po takich przeżyciach nastąpił czas na prawdziwą zabawę. Wszystkie dzieci podrygujące w rytm muzyki chętnie tworzyły własne układy taneczne a nawet i nowe style tańca. Czy wiedzieliście, że Spiderman tańczy w stylu „pajęczy ruch”, a Pirat porusza się jak „statek na oceanie”?
Wszystkim Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie w to wydarzenie.

Dzień Babci i Dziadka – 23.01.2014r.
W czwartek, 23 lutego, mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu wszystkich tych, którzy noszą zaszczytny tytuł Babci i Dziadka. Zorganizowane przez nas przedstawienie z tejże okazji zgromadziło pełną salę kochających serc i zapatrzonych w swoje wnuki oczu. Nasi mali aktorzy z wielkim zaangażowaniem podeszli do swoich zadań i choć trema dawała się we znaki, dzielna postawa doprowadziła do sukcesu i gromki oklasków ze strony widowni. Dzieci z radością obdarowały swoich dziadków i babcie, nie tylko pięknymi wierszami, ale również bukietami kwiatów i okazjonalnymi krawatami, które mamy nadzieję, będą przywoływać piękne wspomnienia. Przygotowany po występie poczęstunek, pozwolił maluchom na oprowadzenie i dokładne zapoznanie babci i dziadka z salą w której na co dzień bawią się i uczą. Z radością demonstrowały zabawki, gry i książki, które są ich ulubionymi. Szczery uśmiech był dla nich najpiękniejszą nagrodą w tym pięknym dniu.
Dziękujemy Wam Drogie Bacie i Wam Drodzy Dziadkowie za przybycie i obecność w pobliżu swoich wnucząt.
Życzymy zdrowia, dużo radości i pociechy z każdej chwili spędzonej w gronie najbliższych i tych najmłodszych!

Wigilia w przedszkolu – 19.12.2013r.
19 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się wspólna Wigilia. Po odczytaniu słów z Ewangelii Świętego Łukasza i odmówieniu modlitwy, zgromadzona w jednej sali Rada Pedagogiczna, na czele z Dyrektorem – Stanisławem Kaimem, wspólnie z obecnymi w sali dziećmi składała sobie życzenia. Rodzinna atmosfera towarzysząca temu wydarzeniu pozwoliła w pełni poczuć klimat zbliżających się Świąt i radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Tradycyjnie po złożeniu sobie życzeń wszyscy usiedliśmy do wspólnego posiłku. Wspólnie kolędując mogliśmy cieszyć oczy widokiem szczerych uśmiechów i życzliwej radości.

Konkurs MAGICZNY STROIK BOŻONARODZENIOWY
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym każdą wolną chwilę staramy się spędzić z najbliższymi. Oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę upływa nam przyjemniej, gdy śpiewamy kolędy, a po mieszkaniu unosi się zapach żywej choinki, dopiero co udekorowanej z pomocą rodziny. Kierowani tą myślą postanowiliśmy zorganizować w naszym przedszkolu konkurs stroików świątecznych. Udział w nim brać mogły dzieci z całej gminy Kamionka Wielka, przysyłając swoje dzieła pod adres naszego przedszkola. Przedszkolaki stanęły na wysokości zadania i wraz z rodzicami tworzyli pięknie dopracowane i wyjątkowo pomysłowe stroiki. Świąteczne dekoracje zajęły honorowe miejsce na naszej wystawie i wywołujące podziw w oczach pozostałych, oczekiwały rozstrzygnięcia konkursu. 14 stycznia wyłoniono zwycięzcę – Aleksandra Zaczyk, uczennica oddziału przedszkolnego przy Zespole Szkół Nr 2 im. Św. Kingi w Kamionce Wielkiej – otrzymała nagrodę główną.
II – Adrian Morokiszka
III – Magdalena Kogut z oddziału przedszkolnego przy Zespole Szkół Nr 2 im. Św. Kingi w Kamionce Wielkiej
Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki na pamiątkę udziału.
Drodzy Rodzice
Serdecznie dziękujemy za pomoc w tworzeniu tych magicznych, świątecznych stroików!

Powitanie Zimy – 18.12.2013r.
„Hu hu ha, hu hu ha, Nasza Zima nie jest zła!” – wersy tej piosenki są nam dobrze znane, a przez dzieci wręcz uwielbiane! Również i tego roku Pani Zima zapukała do drzwi Naszego Przedszkola. W śnieżnej sukni przywitała zgromadzone na sali dzieci. Posypując je płatkami śniegu czarowała zimowym opowiadaniem. Zapatrzone w nią maluchy entuzjastycznie reagowały na każde jej słowo, przez co z sukcesem zachęciła wszystkich do wspólnej zabawy. Zgadywanki, zawody i tańce przygotowane przez Śnieżną Damę wprawiły nas w wyśmienity nastrój. Chętnych do udziału w zabawie nie brakowało co widocznie uradowało Naszego Gościa i zatrzymało na dłużej w naszej sali. Dzieci w zamian za przybycie i odwiedziny naszego przedszkola, przygotowały dla Pani Zimy krótkie wierszyki i piękną piosenkę. Jednak czas szybko mijał i koniec spotkania zbliżał się nieubłagalnie…
Na zakończenie wszystkie dzieci mogły posłuchać przygotowanego przez Panią Zimę opowiadania, o tym jak to wygląda wędrówka Zimny po Świecie i jakie to ma konsekwencje. Dzięki temu dzieci mogły dowiedzieć się gdzie na świecie panuje najdłużej a gdzie w ogóle jej nie ma. Zyskały również wiedzę na temat tego, jak zwierzęta przystosowują się do tak trudnej pory roku i jak radzą sobie z jej przetrzymaniem.

Ubieramy choinki – 16.12.2013r.
Naszym przedszkolnym zwyczajem, panującym już od pierwszych Świąt przeżywanych w przedszkolu wraz z dziećmi, jest wspólne ubieranie choinki. W tym roku nie mogło być inaczej. Nasze małe przedszkolaki już od kilku dni przed „wielkim ubieraniem” przynosiły ozdoby i dekoracje świąteczne, które później własnoręcznie wieszają na gałęziach bożonarodzeniowego drzewka. Radość towarzysząca temu wydarzeniu wydaje się nie mieć końca. Każda bombka czaruje innym kolorem, każda kokardka ma inną wielkość, każda lampeczka lśni innym blaskiem a każdy łańcuch ciągnie się inną długością. Mali dekoratorzy z pomocą swoich nauczycielek ochoczo zabrały się do pracy. Na efekty końcowe nie trzeba było długo czekać. Z taką ilością chętnych do pomocy małych rączek choinki w mgnieniu oka nabrały świątecznego wyrazu i olśniły przedszkole bożonarodzeniowym klimatem. Nawet rodzice nie mogli wyjść z podziwu, gdy dzieci z radością prezentowały im nasze cudne dzieło.
Miejmy nadzieję, że to co znajdowało się pod choinką w Wigilijny wieczór wywołało tyle samo uśmiechu i euforii, nie tylko na twarzach dzieci.

Wyjazd do kina – 10.12.2013r.
Święta tuż – tuż, choć aura za oknem pozwalała o tym zapomnieć. Jednak by dzieci nie zapomniały o istocie tego oczekiwania, nowosądeckie Kino Sokół postanowiło zaprosić je na seans filmowy, który tą istotę przypomni.
Film animowany, jaki mieliśmy przyjemność obejrzeć opowiadał o dzielnym reniferze Niko, który walcząc o swoje marzenie uratował Święta Bożego Narodzenia. Mały Niko razem z przyjaciółmi – wiewiórką Juliusem i łasicą Wilmą – wyrusza w długą i niebezpieczną podróż w poszukiwaniu swojego taty, który dzielnie służąc w Zaprzęgu Świętego Mikołaja jest narażony na niebezpieczeństwo. Grozi mu ono ze strony Wilków, które chcą przejąć zaprzęg Mikołaja i zlikwidować panujące wszechobecnie Święta Bożego Narodzenia.
Film uczy dzieci, by nie rezygnowały ze swoich marzeń i równocześnie szanowały marzenia innych. Warto zwrócić uwagę na silnie zaznaczoną więź przyjaźni między głównymi bohaterami, która również daje do zrozumienia jak wielkim szczęściem jest posiadanie przyjaciela, który nas szanuje.
Dzieci z zaciekawieniem obejrzały całą bajkę a poruszone historią, która została im przedstawiona, chętnie rozmawiały o niej jeszcze po powrocie do przedszkola.

Wizyta Św. Mikołaja w przedszkolu – 06.12.2013r.
6 grudnia do naszego przedszkola zawitał długo oczekiwany przez dzieci Gość. Święty Mikołaj, bo o nim mowa, przybył i zatrzymał się w naszym przedszkolu by wręczyć prezenty wszystkim grzecznym przedszkolakom. Maluchy już od rana wypatrywały go przez okna i drzwi, niecierpliwie dopytując skąd przybędzie i kiedy przekroczy próg naszej sali. Czas ciągnął się nieubłaganie, jednak nadszedł moment na który wszyscy czekaliśmy! Święty Mikołaj pojawił się w Przedszkolu! Swoje przybycie poprzedził orszakiem anielskim i charakterystycznym „Hou-Hou” dobiegającym już od drzwi wejściowych. Radości było co nie miara! Uradowane twarzyczki głośno wiwatowały na cześć Szanownego Przybysza dzieląc się ekscytacją ze swoimi rodzicami, którzy również przybyli na to magiczne spotkanie. Wiadome jest, że to św. Mikołaj obdarowuje prezentami grzeczne dzieci, jednak nasze maluchy zrobiły mu niespodziankę i przygotowały piękną piosenkę dedykowaną właśnie dla Niego. Po tak szczerym i pięknym występie uradowany Święty rozpoczął rozdawanie drobnych upominków, które wywoływały ogromną radość.
Na koniec Naszego spotkania, Mikołaj zapewnił, że pojawi się za rok i obiecał, że będzie obserwował Nasz Wszystkich by słusznie przyznać podarunki w grudniową noc.

Obchody Światowego Dnia Misia Pluszowego – 25.11.2013r.
Światowy Dzień Pluszowego Misia oficjalnie obchodzony 25 listopada, świętowany był również w naszym przedszkolu. Dzieci odbyły spotkanie z pluszowym Misiem, który przygotowywał się do zapadnięcie w zimowy sen nieopodal naszej okolicy. Na początek Miś przeczytał dzieciom opowiadanie, którego pilnie wysłuchały. Dzięki temu dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o życiu niedźwiadka, m. in. o tym co lubi jeść, jak wygląda jego domek i dlaczego tak długo śpi.
Miś przygotował jeszcze wiele atrakcyjnych zabaw, które swą atrakcyjnością zaangażowały wszystkie dzieci do zabawy. Przez chwilę nawet mogły czuć się jak prawdziwe niedźwiadki, ponieważ otrzymały od swojego gościa maski z podobizną pluszaka.
Na koniec wszystkie zgromadzone w sali przedszkolaki wspólnie kolorowały farbami postać Misia i obejrzały film o misiu znanym wśród maluchów czyli o „Kubusiu Puchatku”.

Andrzejki – 28.11.2013r.

Spotkanie z Policją – 20.11.2013r.
20 listopada do naszego przedszkola przyjechała Policja … Na szczęście wizyta nie miała na celu aresztowania. Policjanci przybliżyli dzieciom tajniki pracy funkcjonariuszy oraz pokazali im przyrządy, które na co dzień ułatwiają im pracę. Frajdą była możliwość ubrania kamizelki odblaskowej policjanta oraz sesja zdjęciowa w radiowozie. Podczas tej wizyty dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy oraz tego jak ważne jest by dzieci nosiły odblaskowe elementy w ubiorze podczas pobytu na dworze. Miejmy nadzieję, że dzieci zapamiętają wszystkie ważne informacje i wprowadzają, że w życie.

Konkurs DRUGIE ŻYCIE ŚMIECI

Zajęcia w bibliotece – 05.11.2013r.
W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, pobudzeni jej celem, zdecydowaliśmy się na zorganizowanie regularnych odwiedzin filii Biblioteki Publicznej w Kamionce Wielkiej znajdującej się w budynku naszego przedszkola.
Podczas tych wizyt dzieci będą mogły posłuchać bajek, tworzyć prace plastyczne używając różnych technik artystycznych. Mają również możliwość wypożyczenia książek do domu, by i tam szerzyć hasła zachęcające do czytania.

UFOLAND – 24.10.2012r.
W październiku nasze przedszkole wybrało się na całodzienną wycieczkę do bajkowej krainy dla dzieci – a więc nowosądeckiego UFOLANDU. Energia i radość, która towarzyszyła dzieciom nie miała końca. Ogromny basen z kulkami, tory z przeszkodami i wiele innych zabawek wprawia w zachwyt nie tylko dzieci.
Przy tej okazji chcemy przypomnieć, że czas przeznaczony na zabawę to nie czas zmarnowany! Dzięki takiej aktywności kształcimy u dzieci nie tylko strefę ruchową – czyli motorykę – ale również umysł – a więc myślenie przyczynowo – skutkowe i kreatywność.

Pasowanie na Przedszkolaka – 15.10.2013r.
W obecności zaproszonych rodziców w dniu 15.10.2013r. odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Dzieci zaprezentowały wiele piosenek i wierszy, które opanowały w bardzo krótkim czasie. Występ dzieci bardzo podobał się rodzicom, którzy nagrodzili przedszkolaków gromkimi brawami. Zanim jednak do pasowania doszło, zgodnie z tradycją każdy przedszkolak musiał wypić sok z cytryny. Jak się okazało, nie było to łatwe, ale wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Po złożeniu uroczystej przysięgi dyrektor przedszkola Stanisław Kaim każde dziecko pasował ogromnym ołówkiem, po czym otrzymały drobne prezenty tj. dyplom i rożek obfitości. Uroczystość pasowania zakończono zrobieniem pamiątkowego zdjęcia całej grupy oraz skromnym poczęstunkiem dla dzieci i ich rodziców.

Z życia przedszkola

Wyjazd do kina – 27.09.2013r.
27 września nasze przedszkolaki wybrały się na II Festiwal Filmów Dla Dzieci i Młodzieży KinoJazda, który organizowany był przez Miejski Ośrodek Kultury SOKÓŁ. Zaprezentowane zostały cztery bajki krótkometrażowe, a przywitała nas „bajkowa” delegacja, która przeprowadziła wiele konkursów i rozdała naszym podopiecznym mnóstwo drobnych nagród. Po wyjściu z kina dzieci pozowały do zdjęć z kolorową lokomotywą.
Wszyscy w wyśmienitych nastrojach wrócili do przedszkola, gdzie z podekscytowaniem opowiadali o odbytej wycieczce.

Powitanie Jesieni – 23.09.2013r.
W dniu 23.09.2013r. dzieci uroczyście powitały porę roku jaką jest Jesień.
Wszystkie zebrały się w sali, w której pojawiła się Pani Jesień. Przedszkolaki przywitały nowego gościa, a Pani Jesień zaprosiła ich do wspólnej zabawy, przynosząc dzieciom kosz pełen darów, takich jak: dynie, kasztany, żołędzie, jarzębina, warzywa, owoce. Razem z Panią Jesień do przedszkola przyszedł także Jeż, który zatańczył swój taniec, porywając wszystkich do zabawy. Przedszkolaki utrwaliły sobie wiadomości związane z omawianą tematyką, a na zakończenie wszyscy razem zatańczyli przy pięknej jesiennej muzyce Vivaldiego.

Pierwsze dni w przedszkolu
Pierwsze dni jesieni zwiastują rozpoczynający się rok przedszkolny – czas, który dla większości dzieci związany jest z pierwszą w swoim życiu rozłąką z rodziną. Wsparcie wychowawców pomaga w przejściu przez ten trudny okres, a obecość innych dzieci przysłania godziny spędzone poza domem. Dzieci oswajają się z nowym środowiskiem i ze stopniową, ale postępującą odwagą odkrywają zalety nowego miejsca. Miejmy nadzieję, że z biegiem czasu przyzwyczają się do naszego przedszkola i swoim uśmiechem będą je ożywiać.